Björn Wellhagen
Nyhet Press/Opinion 16 december 2021

Svensk Mäklarstatistik: Oförändrade bostadspriser i riket under november

Mätt på riksnivå var priserna på både villor och bostadsrätter oförändrade under november. ”Det sammantagna intrycket från våra medlemmar är att vi nu har en stabil, men betydligt lugnare marknad än i våras”, kommenterar Mäklarsamfundets vd Björn Wellhagen.

Oförändrade priser på riksnivå, skriver Svensk Mäklarstatistik i ett pressmeddelande som redovisar för novembers bostadspriser. I storstadsområdena var prisbilden blandad mellan plus och minus. Prisutvecklingen på årsbasis i riket har sjunkit något och är nu +6% för bostadsrätter och +14% för villor.

– Det sammantagna intrycket från våra medlemmar är att vi nu har en stabil, men betydligt lugnare marknad än i våras. Det är välkommet efter en lång tid av för snabb prisutveckling som, med dagens låneregler, gjort det svårt för många att byta till en bostad som passar livssituationen, säger Björn Wellhagen, VD Mäklarsamfundet.

Läs hela pressmeddelandet från Svensk Mäklarstatistik här.
 

Skapad 16 december 2021
Uppdaterad 20 februari 2023
Svensk Mäklarstatistik Bostadspriser Marknaden