Dagens Industri om den "tysta kraschen" på bostadsmarknaden
En svensk fastighetskrasch på lägenheter, villor och kommersiella fastigheter är något många har varnat för. Men när den nu har skett är det få som pratar om den i och med att priserna mäts i nominella termer, skriver Dagens Industri i en analys.
Om man exempelvis säljer sin bostad idag och använder pengarna till konsumtion av varor och tjänster, skulle prisraset märkas tydligt. Köpkraften för bostadspengarna har urholkats kraftigt på grund av inflationen de senaste åren. Samma belopp för en bostad räcker numera till betydligt färre varor. 
Mäklarsamfundet uppmärksammade redan 2023 ämnet i rapporten "Prisfall och köpkraft på bostadsmarknaden". Du kan ta del av rapporten här.
Dagens Industris analys påvisar att nedgången har varit i linje med 1990-talskrisen när inflationen i det tysta urgröpt köpkraften.