Svensk Mäklarstatistik: Bostadsmarknaden 2024
På riksnivå ökade priserna för bostadsrätter och villor med +6% respektive +5%. För båda bostadsformerna har antalet försäljningar ökat men villor ökade mest med +16%, bostadsrätter med +14%.
Jämfört med året innan såldes det fler bostadsrätter i samtliga län. I topp Norrbotten med +22% men majoriteten län har antalen ökat mer än +10% och riket som helhet med +14%, skriver Svensk Mäklarstatistik i ett pressmeddelande.
Prismässigt har det gått något bättre på bostadsrättsmarknaden än för villamarknaden, i riket som helhet ökade priserna med +6%. I topp igen Norrbotten men också Västernorrland, Halland och Blekinge. I några län har priserna gått ner, mest i Värmland med -8%.
När det kommer till villor så såldes det 2024 i samtliga län utom ett fler villor än föregående år. Kraftigast ökning sågs i Jämtland och Halland med +28% fler villor än förra året. I Kronobergs län såldes dock -5% färre.
I samtliga län ökade villapriserna och i Blekinge allra mest med +13%. I majoriteten av länen ökade priserna med +5% eller mer, i botten ligger Värmland, Kalmar och Örebro med +0% till +2%, enligt Svensk Mäklarstatistik.