Bostadsrättsföreningar
Nyhet Bransch 18 september 2025

DN: “Nya regler kan bli kalldusch för bostadsrättsföreningar”

Nya bokföringsregler kan bli ett bryskt uppvaknande för bostadsrättsföreningar som inte har koll på framtida underhållsbehov. Högre avgifter kan bli en konsekvens när reglerna blir obligatoriska nästa år, skriver DN.

Byggnader slits med åren och för att synliggöra detta slitage gör bostadsrättsföreningar avskrivningar som syns i resultaträkningen. 

Från och med nästa år måste alla bostadsrättsföreningar använda det mer detaljerade redovisningsregelverket K3 istället för regelverket K2 – som används av många i dag.

K2 innebär att värdet för hela byggnaden skrivs av under lång tid trots att den tekniska livslängden för många komponenter är kortare än så. Med K3 behöver varje större del av huset skrivas av var för sig, skriver DN.

Konsekvenserna av detta bedöms kunna bli ett bryskt uppvaknande om föreningen inte har koll på kommande underhållskostnader. Det kan i sin tur leda till höjda avgifter.

– Föreningar som hållit avgifterna låga och inte har en underhållsplan kan få en kalldusch när de får bättre koll på vad som behöver göras i framtiden. De kanske upptäcker att de inte ens har låneutrymme för att göra de här underhållen, säger Jenny Söderberg, ekonomisk expert på SBC till DN.

Läs hela artikeln här.

Skapad 18 september 2025
Uppdaterad 18 september 2025
Bostadsrätt