HD klargör säljarens ansvar för uppgifter som mäklaren lämnar
I målet hade en mäklare, vid förmedling av en obebyggd fastighet, uppgett för köparen att fastigheten var ansluten till elnätet. Uppgiften visade sig vara felaktig och grundade sig inte på information från säljaren. Det fanns inte någon bevisning som visade att säljaren kände till eller borde ha känt till att uppgiften lämnats till köparen. Köparen stämde säljaren och målet kom slutligen att prövas i Högsta domstolen.
Säljarens ansvar för uppgifter som mäklaren lämnar
Högsta domstolen uttalar att säljaren som utgångspunkt ansvarar för uppgifter som mäklaren lämnar om säljaren kände till, eller borde ha känt till att uppgiften förmedlats till köparen.
I sådana fall ansvarar säljaren för uppgiften i samma utsträckning som om han eller hon själv hade lämnat den. Har den felaktiga uppgiften däremot uppkommit på grund av ett missförstånd mellan säljaren och mäklaren, och missförståndet inte beror på säljaren, bär säljaren normalt inte något ansvar för uppgiften.
I det aktuella målet konstaterade Högsta domstolen att den felaktiga uppgiften om elanslutning inte kom från säljaren och att det inte fanns något som tydde på att säljaren kände till eller borde ha känt till att uppgiften lämnats till köparen. Köparens talan bifölls därför inte.
För mäklare belyser avgörandet vikten av hur uppgifter hanteras och kommuniceras under förmedlingsprocessen. Uppgifter om ett objekt kan ofta vara avgörande för köparens beslut om köp. För att minska risken för felaktiga uppgifter och efterföljande tvister är det därför att rekommendera att mäklaren inhämtar uppgifter skriftligen, eller åtminstone dokumenterar vem som har lämnat dem och när detta skett. Det är även bra att uppgifterna lämnas skriftligen till köparen. På detta sätt kan mäklaren minska risken för felaktigheter och samtidigt säkerställa att köparen får korrekt information inför sitt köp.
Den som vill ta del av hela avgörandet kan läsa Högsta domstolens dom i mål FT 8543-24.
Oskar Bergstedt
Förbundsjurist Mäklarsamfundet